911124-safare-hend-titr1

 

پرونده سفر تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای به هند در آستانه دومین سالگرد انقلاب

دو سال از انقلاب اسلامی در ایران می‌گذرد. چندین ماه است که رژیم بعثی به پشتوانه‌ی ابرقدرت‌های دنیا جنگی را علیه ایران به راه انداخته. ایران در بایکوت مطلق خبری است. رسانه‌های استعماری دروغ می‌گویند و انقلاب و جنگ تحمیلی را وارونه بیان می‌کنند.

بهمن‌ماه سال 1359 شده است و سالگرد پیروزی انقلاب. دیگر نمی‌توان نشست و دست روی دست گذاشت. باید بلند شد و به کشورهای مختلف رفت و فریاد اسلام و پیام انقلاب و مظلومیت ایران را به گوش تمام مستضعفین جهان رساند و این سانسور شدید جهانی را شکست. در آستانه‌ی دومین سالگرد پیروزی انقلاب هیئت‌هایی از ایران برای رساندن پیام انقلاب به کشورهای مختلف جهان گسیل می‌شوند. هر هیئت به همراه یک نماینده است. آلمان و اتریش، شهید باهنر؛ ایتالیا، مرحوم فخرالدین حجازی؛ فرانسه، آقای احمد عزیزی؛ ژاپن، شهید هاشمی‌نژاد؛ یمن، شهید حقانی؛ بنگلادش، آقای علی اکبر پرورش؛ پاکستان، آیت‌الله جنتی و...

در این میان آیت‌الله خامنه‌ای هم «هند» را انتخاب می‌کنند. کشوری پهناور با ریشه‌های مشترک فراوان با ایران. که در ادامه به بیان گوشه‌ای از این سفر تاریخی از میان اسناد موجود پرداخته خواهد شد:

 

ملاقات دانشجویان بمبئی با آیت‌الله خامنه‌ای

5911230222 بهمن‌، آیت‌الله خامنه‌ای با دانشجویان مسلمان بمبئی، رئیس دانشگاه مهاراشرا و دو نفر از شخصیت‌های دانشگاهی دیگر دیدار می‌کنند.

ایشان همچنین از اداره‌ی «الدعوت القرآن» دیدن می کنند و سپس در مسجد اتحاد المسلمین بعد از اقامه‌ی نماز به ایراد سخنرانی می‌پردازند.

 

 

 

 

 

ملاقات با خانم ایندیرا گاندی

بعد از ظهر چهارشنبه 22 بمهن، آیت‌الله خامنه‌ای با حضور در دفتر خانم ایندیرا گاندی، نخست‌وزیر هند، به گفتگو و تبادل نظر با ایشان می‌پردازند. لازم به‌ذکر است که خانم ایندیرا گاندی، دختر جواهر لعل‌نهرو، از علاقمندان به انقلاب اسلامی ایران بودند که در همین ایام، پیام تبریکی را به‌مناسبت دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به حضرت امام می‌فرستند. (متن پاسخ حضرت امام)[1]

591125003

دعای امام جمعه‌ی هند برای انقلاب

59112603در همان روز چهارشنبه، آیت‌الله خامنه‌ای با امام جمعه‌ی دهلی نو (پایتخت هند) دیدار می‌کنند. امام جمعه‌ی دهلی طی یک سخنرانی از انقلاب اسلامی حمایت کرده و می‌گوید: من همیشه در خطبات خود برای پیروزی هر چه بیشتر انقلاب اسلامی ایران دعا می‌کنم. ایشان همچنین با تأکید بر اتحاد مسلمانان بیان می‌کنند که هر اختلافی بین مسلمانان به‌نفع اجانب تمام خواهد شد.

سپس آیت‌الله خامنه‌ای به‌دعوت پروفسور اگوانی رئیس دانشکده‌‌ی علوم اجتماعی دانشگاه جواهر لعل‌نهرو به این دانشگاه می‌روند و در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه، مواضع انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن را تشریح و در مورد جنگ تحمیلی علیه ایران سخنرانی می‌کنند.

در این نشست، آیت‌الله خامنه‌ای به انتقاد شدید از عملکرد رسانه‌های گروهی امپریالیسم می‌پردازند و می‌فرمایند: همه‌‌ی ملت مستضعف باید انقلاب اسلامی ایران را از خود بدانند زیرا که اهداف انقلاب ما در رابطه با سرنوشت همه‌ی کشورهای مستضعف جهان است و همه‌ی مردم مستضعف جهان بایستی جوابگوی رسانه‌های صهیونیستی باشند.

در پایان این گردهمایی ایشان به سئوالات دانشجویان و استادان هندی پاسخ می‌دهند.

(ای کاش گوش‌ها در آن ایام می‌شنیدند و قلم‌ها می‌نوشتند و دوربین‌ها بر صفحه‌ی تاریخ حک می‌کردند این صحبت‌ها و گفت و شنودها را تا امروز ما حسرت نخوریم بر تاریخ‌های نوشته نشده‌ی انقلاب...)

 

استقبال‌های عجیب و غریب هندی‌ها

59112902آیت‌الله خامنه‌ای بعد از اقامت 24 ساعته در شهر حیدر‌آباد هند و تماس با روحانیون و دانشجویان و توده‌ی مردم وارد شهر بنگلور ایالت کراناتاکا می‌شوند و مورد استقبال مسلمانان و دانشجویان این شهر قرار می‌گیرند.

دانشجویان با لباس‌های پاسداران در مقابل آیت‌الله خامنه‌ای رژه می‌روند و با هم «صل علی محمد، یار امام خوش آمد» را می‌خوانند. سپس ایشان برای دانشجویان اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی توحید بنگلور سخنرانی کرده و نمایندگان آنان را به‌حضور می‌پذیرند و بعد از آن در میان مردم آمده و برای مسلمانان و مستضعفان این دیار سخنرانی می‌کنند.

ایشان همچنین در «نمایشنامه‌ی ابوذر» که شب گذشته در بزرگترین تالار شهر بنگلور اجرا شده است حاضر می‌شوند و آنها را تشویق می‌کنند.

روز بعد آیت‌الله خامنه‌ای به دعوت اهالی روستای علی‌پور که در 50 کیلومتری شهر بنگلور قرار دارد و بیش از پنجاه هزار شیعه از اولاد حضرت زین‌العابدینعلیه‌السلام دارد، می‌روند و مورد استقبال گرم اهالی آنجا قرار می‌گیرند. مردم آنجا با شعارهای «خمینی زنده باد»، «اسلام زنده باد»، «صدام یزید مرده باد» از یار امام استقبال کرده و پس از آن دو مجسمه از صدام و شاه‌حسین را در مقابل آیت‌الله خامنه‌ای تیرباران می‌کنند و به آتش می‌کشند.

 

591122-safare-hend-small

(برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید)

رسوا کردن رسانه‌های امپریالیستی

59112903پس از بازتاب گسترده‌ی حضور آیت‌الله خامنه‌ای در هند و خصوصاً شهرهای حیدرآباد و بنگلور، جمعی از خبرنگاران روزنامه‌های محلی به خدمت ایشان می‌رسند و ایشان درباره‌ی انقلاب اسلامی ایران و موضع ابرقدرت‌ها و مسائل جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق صحبت می‌کنند و اینکه چگونه رسانه‌های گروهی وابسته به آمریکا و صهیونیسم از پیشرفت‌های 2 سال اخیر ایران سخن نگفته و سعی بر آن داشته‌اند که انقلاب اسلامی را با بنگاه‌های تبلیغاتی‌شان وارونه جلوه دهند ولی به‌لطف خدا، توده‌های مردم از انقلاب اسلامی ایران پشتیبانی می‌کنند.

 

ملاقات با دبیرکل حزب مسلم لیگ

59113003آیت‌الله خامنه‌ای با دبیرکل و دو تن از اعضای اصلی حزب «مسلم لیگ»[2] که مشهورترین حزب مسلمانان جنوب هند است دیدار می‌کنند و به تشریح ویژگی‌های انقلاب اسلامی و تجاوز رژیم مزدور صدام تکریتی می‌پردازند.

در این دیدار که بیش از یک ساعت طول می‌کشد، مسئولین حزب، نسبت به حضرت امام به‌شدت ابراز احساسات کرده و تجاوز رژیم صدام به خاک ایران را محکوم می‌کنند و خواستار پیروزی مبارزان اسلام بر نیروهای کفر می‌شوند.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از مدرسه‌ای اسلامی در دهلی بازدید می‌کنند.

 

 

 

پیدایش خط سوم در جهان سیاست:

59120202-1آیت‌الله خامنه‌ای در مصاحبه‌ای مطبوعاتی که در سفارت ایران در هند برگزار می‌شود به سئوال‌های خبرنگاران پاسخ می‌دهند و تأکید می‌کنند که تحریف مسائل ایران از سوی پاره‌ای از شبکه‌های مغرض خبری جهان جزئی از توطئه‌ی دشمنان ایران علیه انقلاب اسلامی است ولی ما همچنان صدای انقلاب خود را به‌هر وسیله که باشد، به‌گوش مردم جهان خواهیم رساند.

ایشان اینگونه بیان می‌کنند که:

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اعلام شعار نه شرقی، نه غربی، و پیدایش خط سومی در جهان سیاست، انتظار مخالفت و خصومت از طرف ابرقدرت‌ها علیه ایران می‌رفت.

حوادث داخلی ایران و مسیر جریان انقلاب که مواضع صددرصد ضدآمریکایی خود را نشان داد، خصومت‌های ابرقدرت‌ها و یارانش را با ما بیشتر کرد و آنان را وا داشت تا اقداماتی انجام دهند. حمله‌ی هوایی طبس و حمله‌ی نظامی عراق از زمین و هوا از جمله‌ی این اقدامات بودند. هدف آمریکا در این حمله چیزی جز سقوط دولت جمهوری اسلامی ایران و روی کار آمدن دولتی متشکل از وابستگان رژیم سابق یعنی جیره‌خواران آمریکا مانند اویسی، ازهاری، بختیار و امثال آنها بود.

ولی مهم‌تر از همه کنترل خلیج فارس و انتخاب صدام به‌عنوان ژاندارم جدید برای آن بود که در کنار آن بتواند، بر تشنجات و شورش‌های داخلی عراق نیز فائق آید. صدام پس از مذاکره‌ با دیپلمات‌های آمریکای زمینه‌ی تهاجم به ایران را فراهم کرد و بالاخره در 31 شهریور ارتش مزدور و متجاوز صدام از هوا و زمین و دریا، غافلگیرانه به ما حمله کردند، اما پس از گذشت تقریباً پنج ماه ملت قهرمان و ارتش دلیر جمهوری اسلامی ایران، محاسبات آمریکا و عراق را به‌هم ریخت و رؤیای شیرین آنان را به کابوسی وحشتناک تبدیل کرد.

 

حضور در کشمیر

59120203در این سفر آیت‌الله خامنه‌ای به منطقه‌ی حساسِ کشمیر هم می‌روند و در فردوگاه آنجا مورد استقبال علما و روحانیون و گروه کثیری از شیفتگان انقلاب اسلامی قرار می‌گیرند.

ایشان پس از شرکت در نماز جمعه در کشمیر و ایراد سخنرانی به دهلی بازمی‌گردند.

 

 

انقلاب اسلامی غریب است

59120303مجله‌ی هفتگی الازمنه العربیه چاپ دبی، مصاحبه‌ای را با آیت‌الله خامنه‌ای چاپ می‌کند که در ابتدای آن، ایشان اهداف سفر به هند را بازگو می‌کنند:

هدف از این مسافرت ابلاغ پیام دولت و ملت مسلمان ایران به دولت و ملت هند و تشریح موضع سیاسی ایران است. در حال حاضر انقلاب اسلامی ما غریب است. همان‌طوری‌که رسول اکرمصلی‌الله‌علیه‌واله فرمود که اسلام غریب آمد و غریب برخواهد گشت، پس وظیفه‌ی ما است که چهره‌ی واقعی این انقلاب را به ملت هند که با ما پیوند‌های بسیاری دارد ارائه کنیم، زیرا شبکه‌های صهیونیستی کوشش می‌کنند چهره‌ی انقلاب اسلامی ما را دگرگون جلوه دهند.

 

نمایشگاه‌های عکس و فیلم

همزمان با حضور هیئت ایرانی به نمایندگی آیت‌الله خامنه‌ای در هند، در چند شهر مهم از جمله بمبئی نمایشگاه عکس، فیلم، پوستر و اسلاید با موضوع انقلاب اسلامی ایران برگزار می‌شود که مورد استقبال شدید مردم قرار می‌گیرد.

 59112512 59112603-2

 

 

 


آیت‌الله خامنه‌ای در نمازجمعه تهران از سفر هند می‌گویند

در اولین نمازجمعه‌ی بعد از این سفر، یعنی 8 اسفند 59، آیت‌الله خامنه‌ای گزارشی کوتاه از سفر هند می‌دهند:

 

(دریافت فایل صوتی)

در كشور عظيم پهناور هند با 750 ميليون جمعيت، انسان در هر جا كه مى‌رود در ميان مردم نشانى از علاقه‌ى به جمهورى اسلامى را مى‌بيند، با اين‌كه ما تبليغاتى هم در آن‌جا نداشتيم و با اين‌كه امكانات خبررسانى هم چندان نداشته‌ايم، آنها درست هم از پيشرفت‌هاى ايران خبر ندارند، كه وقتى گفته مى‌شد تعجب مى‌كردند؛ با اين حال نفس انقلاب ايران و پيروزى او بر توطئه‌ها براى آنها بسيار شگفت‌آور است.

در استان‌هاى متعددى از كشور هند در ميان مردم مسلمان اعم از سنى و شيعه، حتى غيرمسلمان يعنى افرادى كه پارسى، زردشتى بودند يا هندو بودند ما ظاهر مى‌شديم، همين كه مى‌فهميدند اين هيأت ايرانى آمده است در فلان جا سخنرانى دارد، مى‌ديديد جمعيتهاى زيادى مى‌آمدند، حرف را با علاقه گوش مى‌كردند، در مقابل آنچه گفته مى‌شد، ابراز احساسات مى‌كردند. در يك كنفرانس عظيم صدوچندده هزار نفرى وقتى كه پيام ملت ايران و پيام انقلاب به گوش مردم رسيد، آن‌چنان اين جمعيت به هيجان آمدند كه بعضى از افرادى كه در تشكيل اين اجتماع نقش داشتند از برادران روحانى اهل تسنن به ما مى‌گفتند كه شما بذر انقلاب اسلامى را در دل اين جمعيت كاشتيد.

در شهرهايى كه مسلمانان در آن‌جا اكثريت دارند مثل كشمير، همچنين در شهرهايى كه ما موفق شديم به اجتماعاتى مثل نماز جمعه برويم و با مردم روبرو بشويم به مجرد اينکه اين سخنان گفته مى‌شد، آن‌چنان تظاهرات پرشورى از طرف مردم ابراز مى‌شد كه من ناگهان احساس مى‌كردم مثل اينكه در ايران و در تهران هستم. همين شعارهايى كه شما مى‌دهيد، همين اللَّه‌اكبر شما و خمينى رهبر شما، همين اعلام وفادارى و علاقه‌مندى شما به انقلاب اسلامى و جمهورى اسلامى را آنها هم داشتند و اظهار مى‌كردند. آن چنان عاشقانه نسبت به امام عزيز امت اظهار علاقه مى‌كردند و آرزو مى‌كردند امام را ببينند يا پيامى از امام بشنوند كه انسان را به رقت وا مى‌داشتند.

اين وضعيت را ما ديديم و من الان از اين فرصت استفاده مى‌كنم، به همه‌ى برادران عزيز و خواهران عزيز در شهرهاى كشمير، بنگلر، حيدرآباد، دهلى و شهرهاى ديگرى كه رفتيم و در اجتماعات مردم شركت كرديم و پيام برادران و خواهران ايرانى را به آنها رسانديم، در اين مقام مقدس و در اين روز مقدس به همه‌ى آنها از طرف برادران و خواهران عزيز نمازگزار سلام مى‌فرستم، همبستگى ملت‌ها را با يكديگر تأكيد و مورد تأیيد قرار مى‌دهم و اميدوارم برادران عزيز ما و خواهران عزيزمان، ايرانيانى كه در آن شهرها و در آن استانها هستند، مخصوصاً دانشجويان عزيزى كه بيشترين زحمات رساندن پيام انقلاب بر دوش آنهاست، هميشه موفق باشند و بتوانند به كار خود با دلگرمى بيشترى ادامه بدهند. اين هم جريان مردم كه جريان دوم، ملت‌ها همان‌طورى كه ما مى‌دانستيم و مكرر مى‌گفتيم، لمس كرديم، عاشقانه به انقلاب شما و به امام شما و به هدف و آرمان شما و به شهداى شما عشق مى‌ورزند و اظهار علاقه مى‌كنند. شعار «شهيدان ايران زنده باد» از شعارهايى بود كه در كشمير و در شهرهاى ديگر با صداى بلند، هزارها نفر با هم فرياد مى‌كردند.

  

(دریافت فایل صوتی)

..دشمن‌هاى بزرگ اين را فهميده‌اند كه ملت‌ها با انقلاب اسلامى ايران همراهند و آنها را از اين انقلاب نمى‌شود جدا كرد، مگر با يك طريق و آن اين است كه انقلاب را در خارج زشت جلوه بدهيم، ناموفق و ناكام جلوه بدهيم. لذا مطبوعات را به جان مردم انداختند، خبرگزاري‌هاى بزرگ دنيا راجع به ايران جز بدى نمى‌نويسند و نمى‌گويند.

اگر در يك كنفرانس مطبوعاتى يا در مصاحبه‌ها سخنان زيادى و رفع ابهام‌هاى فراوانى گفته مى‌شد، فردا كه روزنامه در آمده بود نگاه مى‌كرديد، مى‌ديديم چند جمله‌ى مختصر با يك تيتر گمراه كننده آن هم در صفحات وسط روزنامه‌ها و كمتر پيدا مى‌كرديم موردى را كه از اين وضع كلى تخلف پيدا بكند، مخصوصاً خبرگزاري‌هاى غربى كه در هند هم بودند و سؤال مى‌كردند و مطالب را مى‌پرسيدند اما منعكس نمى‌كردند يا به عكس منعكس مى‌كردند.

يك شبكه‌ى تبليغاتى مسموم و عظيمى عليه انقلاب شما وجود دارد. بنده در دهلى به خبرنگارها گفتم، گفتم همان‌طورى كه انقلاب ما دور از همه‌ى اسباب عادى و قابل محاسبه پيروز شد و همان‌طورى كه بر توطئه‌هاى دشمن، دور از اسباب عادى ملت ما تاكنون فائق آمده و پيروز شده، براى رساندن پياممان به گوش مردم دنيا هم، ما دور از اسباب عادى و معمولى عمل خواهيم كرد. اسباب عادى و معمولى، همين روزنامه‌ها و راديوها و تبليغات معمولى جهانى است كه به‌وسيله‌ى پول خريدارى مى‌شوند به نفع فلان قدرت و فلان قدرت، مى‌نويسند به عليه انقلاب اسلامى ايران. ما پول هم نمى‌دهيم، باج سبيل هم نمى‌دهيم، نزديكى به قدرت‌هاى بزرگ هم پيدا نمى‌كنيم، تملّق هم از آن خبرگزاري‌ها نمى‌دهيم و اميدواريم كه به كمك پروردگار عالم بتوانيم پيام خودمان را به سراسر مردم بفرستيم.

البته اينجا به وزارت ارشاد اسلامى و به وزارت خارجه مى‌خواهم تأكيد كنم كه آنها موظفند براى رساندن اين پيام، هر چه بيشتر اقدام كنند، اين مسأله‌ى جدى ماست. اگر خبرگزاري‌هاى جهانى به همين ترتيب ادامه بدهند انقلاب ما را در چشم ملت‌ها زشت خواهند كرد.

 


[1]- پاسخ حضرت امام به پیام نخست‌وزیر هند:

بسم الله الرحمن الرحیم

بانو اينديرا گاندی، نخستوزير كشور هندوستان ـ دهلي نو

پيام تبريك محبتآميز شما به مناسبت دومين سالگرد انقلاب اسلامي شكوهمند ملت بزرگ ما موجب مسرت و تشكر گرديد. اميد است همه ملت‌های رنج‌ديده جهان تحت قيادت رهبران دلسوز و متعهد خويش به حقوق حقه خود رسيده و راه خود را باز يابند.

به‌تاريخ 25 بهمن ماه 1359

روحالله الموسوی الخمينی

 

 [2]- حزب مسلم لیگ: این حزب در درسامبر 1906 با عنوان حزب مسلم لیگ سراسر هند، با رهبری محمدعلی جناح تأسیس شد، و تا زمان استقلال پاکستان فعالیت داشت. پس از استقلال در سال 62 حزب مسلم لیگ پاکستان شکل گرفت که ابتدا به گروه قیوم معروف بود. این حزب قدیمی‌ترین حزب پاکستان است و از جمله اهداف این حزب ایجاد یک کشور با سیستم اسلامی توأم با سازندگی و پیشرفت واقعی است که در پرتو آن، تمامی روابط درکشور بر اساس عدل و انصاف باشد، تا مردم پاکستان را به صورت یک ملت پیشرفته در آورد. این حزب بعدها به سه شاخه با سه رهبر تقسیم شد و در سال 1979 به دو شاخه طرفدار حکومت پیر پاگارا، و مخالف حکومت تقسیم شد. در سال 1985 محمدخان جونجو از گروه پاگارا به نخست وزیری رسید، این حزب بعد از مرگ ضیاء الحق در انتخابات سال 1988 اتحادی از احزاب اسلامی به نام اتحاد دمکراتیک اسلامی تشکیل داد. حزب مسلم لیگ در انتخابات سال 1990 درمقابل حزب مردم بی نظیر بوتو به پیروزی رسید و رهبر آن نوازشریف، نخست وزیر شد .

 

ثبت كردن نظر

کلیپ‌های صوتی و تصویری سایت

نمایش وبدئو
نمایش وبدئو
نمایش وبدئو
نمایش وبدئو
نمایش وبدئو
نمایش وبدئو

محصولات

کلیپ صوتی: رهنمودهایی درباره‌ی مجلس شورای اسلامی

رهنمودهایی درباره‌ی مجلس شورای اسلامی قسمت اول

حال و هوای دهه‌ی فجر تمام شد و موتور انتخابات به حرکت جدی افتاد. به مرور لیست‌های مختلف انتخاباتی شکل می‌گیرند و از چند روز بعد، تبلیغات انتخابات آغاز می‌شود. همه‌ی انتخابات‌های نظام جمهوری اسلامی سرنوشت‌ساز هستند و هرکدام از اهمیت بالایی برخوردار است.