دورنمای اردوی جهادی نوروز 88 در كمیته اطلاع‌رسانی و روابط عمومی تهیه و تنظیم گردیده است كه بسته آن شامل محصولاتی می‌باشد كه در ادامه مطالب آمده است. فایل PDF گزارش‌ها نیز موجود است. جدول كمك‌های مورد نیاز برای برگزاری اردوی امسال در جدول زیر آمده است. برای ارتباط با مؤسسه به لینك تماس با ما مراجعه نمیید و برای اطلاع از شماره حساب‌های مؤسسه جهادی به كمیته مالی و پشتیبانی بخش شماره حساب‌ها مراجعه كنید.

پیگاه فرهنگی روستی چوخون (100مترمربع)

30 میلیون تومان

پیگاه فرهنگی روستی كوه‌حیدر (100مترمربع)

30 میلیون تومان

هزینه كار فرهنگی و تجهیز پیگاه‌های فرهنگی

12 میلیون تومان

مسجد روستای فراهك (120 تا 200 مترمربع)

48 تا 80 میلیون تومان

 

گزارش مصور سفر به بشاگرد

گزارش سفر نمایندگان مؤسسه جهادی برای انتخاب پروژه‌های اردوی جهادی نوروز88 به صورت مصور در این CD‌ آمده است. این گزارش حالت سفرنامه دارد و در آن عكس‌های متنوعی از مناطق بازدید شده آمده است. همچنین نقشه‌های خوبی از منطقه اردوی امسال آورده شده است كه با حركت روی نقشه، مسیرهای بین روستاهای مورد نظر برای اردو نیز در آن مشخص می‌شود. ان‌شاءاله منتخب این گزارش روی سایت گذاشته می‌شود.

 

فراهُك، شیعه‌نشین بی‌مسجد

این گزارش مربوط به روستای فراهك از توابع دهستان جكدان شهرستان بشاگرد است. راه طولانی و خراب آن باعث شد برای برای اردوی سال88 انتخاب نشود. اما این مسأله مانع از این نشد كه نیاز مبرم روستا به مسجد در نظر گرفته نشود. روستا 340 نفر جمعیت داشت كه مردم با ایمانی بودند و در سختی زندگی می‌كردند. در پاییز ماه 87 كه به آنجا مراجعه شده بود هنوز برق روستا وصل نشده بود. لوله‌كشی آب هم نداشتند. با این حال حسینیه روستا در ایام مناسبتی نظیر محرم و رمضان حال و هوای خاصی داشت. مسجد برای این مردم واجب بود و موسسه بر آن شد كه حداقل گزارشی از این روستا تهیه كند تا ان‌شاءاله با كمك خیر مردم، مسجد مناسبی برای روستا ساخته شود.

دانلود گزارش "فراهك، شیعه‌نشین بی‌مسجد" با حجم 408 کیلو‌بایت

 

گزارش دورنمای اردوی جهادی 88، دهستان جكدان

اردوی امسال موسسه، در دهستان جكدان برگزار خواهد شد. دهستانی كه مساحت آن در حدود شهر تهران است. دو روستا از پرجمعیت‌ترین روستاهای آن برای كار انتخاب شدند. روستای چوخون یكی از دو روستای اردوی پارسال نیز بود كه پروژه مدرسه راهنمایی 6 كلاسه‌ای در آن بنا شد. مردم بسیار فعال و پرتلاشی دارد. دعای ندبه در این روستا ترك نمی‌شود. البته اكثر روستاهای این دهستان این‌گونه‌اند. جمعیت روستا به 700 نفر می‌رسد و 75 درصد آن باسواد می‌باشند. روستا 3 روحانی بومی دارد كه در حوزه علمیه خمینی‌شهر مشغول به تحصیلند. جوانان پتانسیل فرهنگی بسیار بالایی دارند و بررسی‌های انجام شده این روستا را برای برگزاری اردوی جهادی88 بسیار مستعد نشان داد. لازم به ذكر است پروژه‌ عمرانی اردوی امسال ساخت پایگاه فرهنگی ‌می‌باشد كه در ادامه توضیح‌ آن خواهد آمد. روستای كوه‌حیدر روستای دیگری است كه برای اردو انتخاب گردید. جمعیت آن بالغ بر 750 نفر می‌شود، كه مردمی متحد و باصفا هستند. مسجد و دبستان روستا در سال 64 با پشتیبانی حاج‌عبداله و به همت مردم ساخته شده ولی بسیار فرسوده شده است. در روستا فضای فرهنگی خوبی دیده می‌شود. حفظ قرآن كریم و كلاس‌های سوادآموزی از جمله كارهایی است كه مردم به صورت خودجوش به راه انداخته‌اند. این روستا 5 روحانی دارد كه نشان می‌دهد علاوه بر تمام دلایل ذكر شده، برای سرمایه‌گذاری فرهنگی روستای بسیار مستعدی است.

گزارشی از كار فرهنگی امسال نیز در این جزوه آمده است. ان‌شاءاله برنامه فرهنگی امسال بسیار منظم‌تر و با برنامه‌تر از پارسال پیگری خواهد شد. ستاد كار فرهنگی در روستاهای اردوی نیز كار خود را در دو واحد برادران و خواهران، از ابتدای بهمن‌ماه 87 آغاز كرده است.

دانلود "گزارش دورنمای اردوی جهادی 88، دهستان جكدان" با حجم 387 کیلوبایت

 

طرح پایگاه فرهنگی

این جزوه مربوط به طرحی می‌شود كه برای اردوی امسال مطرح گردیده است. همان‌طور كه اشاره شد برای این اردوی، ساخت پایگاه فرهنگی در دستور كار اردو قرار گرفته است؛ در این جزوه نیز ابعاد این طرح روشن گردیده است. در ابتدا مقدمه‌ای درباره سابقه اردو جهادی‌ها و نوع آنها آمده، سپس با بررسی انواع مختلف كار عمرانی، طرح كارهای عمرانی با دید فرهنگی و در نقطه اوج آن تاسیس پایگاه فرهنگی مطرح گردیده است. البته لازمه چنین كاری داشتن پتانسیل لازم در منطقه هدف است كه اشاره‌هایی به این موضوع نیز گردیده است. هدف اصلی از این طرح خودكفایی منطقه از نظر فرهنگی و رشد زمینه‌های دینی و انقلابی مردم توسط خودشان است. در ادامه جزوه به چرایی این طرح و سپس محور فعالیت‌های پایگاه اشاره شده است. توضیحاتی نیز درباره فضای فیزیكی پایگاه و نحوه اداره آن آمده است. نكته مهم در نحوه اداره آن است كه گرداننده پایگاه باید از خود مردم روستا باشد. البته حضور یك نفر از اعضای موسسه در هیأت امنای پایگاه ضروری به نظر می‌رسد.

دانلود "طرح پایگاه فرهنگی" با حجم 160 كیلوبایت

ثبت كردن نظر

کلیپ‌های صوتی و تصویری سایت

نمایش وبدئو
نمایش وبدئو
نمایش وبدئو
نمایش وبدئو
نمایش وبدئو
نمایش وبدئو

محصولات

دفاع مقدس احساس خودباوری ملی + فایل صوتی

دفاع مقدس احساس خودباوری ملی

جنگ، یکی از محیط‌ترین حوادث برای یک ملت است. ما همگی این را با وجود خودمان، با گوشت و پوست و احساس و ادراک خودمان مشاهده کردیم. این نیست که فقط در تاریخ چیزی خوانده، یا به آمارها مراجعه کرده باشیم.