یک پیشنهاد خوب خانوادگی

شجره‌نامه خورشید انقلاب خامنه‌ای

یک پیشنهاد خوب داشتیم: پیشنهاد یک سفر خوب خانوادگی که قندر مکرر است و علاوه بر جذابیت‌های معمولِ مسافرت‌ها، جذابیت‌های صهبایی نیز دارد و شیرینی‌اش در کامتان خواهد نشست.

حضرت آیت‌‌الله سید علی خامنه‌ای، مولود شجره‌ای پاک و مطهر هستند که از سوی اجداد پدری به امام زین‌العابدینعلیه‌السلام و از سوی اجداد مادری، به امام جعفر صادقعلیهالسلام می‌رسند. از میان شجرۀ اجداد پدری، دو امام‌زاده بزرگوار را مختصراً خدمت شما معرفی می‌کنیم تا اگر توفیق حضور در بارگاه‌شان را یافتید، با معرفتِ بیشتری زیارتشان کنید.

حضرت امام زین‌العابدین، فرزندی دارند به‌ نام «علی‌اصغر»؛ جناب علی‌اصغر هم فرزندی دارند به نام «حسن افطس»؛ و جناب حسن افطس فرزندی به نام «حسین»؛ و جناب حسین فرزندی به نام «حسن»؛ و جناب حسن نیز فرزندی به نام «محمد».

جناب سید محمد ـ که نسل پنجم امام زین‌العابدین هستند ـ به علت ظلم و ستم متوکل عباسی، به منطقه تفرش که منطقه محبّان اهل‌بیت بوده، مهاجرت می‌کند. این امام‌زاده بزرگوار در تفرش مورد تکریم و تعظیم واقع می‌شود و مردم به دور از دیدگان مأموران خلیفه عباسی، معارف و معالم شیعی را از ایشان فرا می‌گیرند. جناب سید محمد، احادیثی را که از پدرش ـ که ایشان نیز فقیه و محدث، و از راویان امام حسن عسکری بود‌ ـ فراگرفته بود، برای مردم نقل می‌کند.

مزار این بزرگوار در تفرش، در امتداد سال‌های متمادی، مورد توجه و لطف مردم عزیز این منطقه بوده، و حالا نیز هست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سفر سال ۱۳۷۹ به استان مرکزی، به زیارت این امام‌زاده مشرف می‌شوند و در جمع مردم، به معرفی کوتاه این بزرگوار و این منطقه می‌پردازند:

«این بزرگوار با چهار واسطه به امام سجادعلیهالصلا×والسلام مى‌رسد. اینها وقتى مجبور شدند از ظلم و ستم پادشاهان عباسى به‌سمت منطقه دوستداران اهل بیت و ولایت بیایند، این قسمت مرکزى ـ تفرش، آشتیان، فراهان، گَرِکان و بقیه مناطقى که به منطقه مرکزى کشور عزیز ما محیط است ـ یکى از پناهگاه‌هایشان بوده است. این بزرگواران مى‌آمدند و مردم این مناطق با محبتشان، با معرفتشان، با بلندنظری‌شان و با شجاعتشان ـ که انسان باید شجاعت داشته باشد تا دشمنانِ مغضوب دستگاه خلافت عباسى را با آغوش باز، در میان خود جاى دهد ـ عزیزان و جگرگوشگان خاندان پیغمبر را در میان خود جا دادند.»۱۳۷۹/۸/۲۷

امام‌زاده سید محمد تفرش

فرزند جناب سید محمد، «سید احمد» نام دارد که ایشان نیز به‌خاطر فضائل فراوانی که داشته‌، به «سلطان العلما» مشهور می‌شود. مردمِ منطقه فراهان از ایشان دعوت می‌کنند تا به دیار آنها رفته و هدایت‌گرشان باشند. ایشان نیز این دعوت خالصانه را پذیرفته و در روستای هَزاوه اقامت می‌گزیند. وجود سلطان سید احمد، تبدیل به چراغی فروزان برای اهالی فراهان می‌شود و انوار فیض و برکاتش، منطقه را فرا می‌گیرد؛ به‌طوری‌که عده‌ای از شهرهای اطراف، خود را به آنجا می‌رسانند تا از محضر پربارش استفاده کنند.

جایگاه درخشان سلطان سید احمد در مدت کوتاهی، باعث می‌شود کارگزاران عباسی، موقعیت خود را در خطر ببینند و درصدد سرکوب آن بزرگوار برآیند. که در نهایت هم این‌چنین می‌شود، کارگزاران حکومت عباسی با لشکری به آن منطقه حمله می‌کند و سید احمد سلطان‌ العلما را همراه جمعی از مردم به شهادت می‌رساند.

حالا مزار ایشان در همان روستایی که به شهادت رسید قرار دارد؛ بر روی تپه‌ای بلند در روستای هزاوه.

مقام معظم رهبری در همان سفر سال ۱۳۷۹، بعد از حضور در تفرش، به روستای هزاوه تشریف می‌برند و در جمع مردم می‌فرمایند:

«این سید بزرگوار که در اینجا مدفون است، از اولاد حضرت زین‌العابدینعلیهالصلا×والسلام و پسر عالى‌مقامِ حضرت سلطان سید محمد است که در تفرش مدفون است. سلطان سید محمد که در تفرش مدفون است، نبیره حسن افطس است و حسن افطس فرزند علىالاصغر، و او فرزند حضرت امام زین‌العابدین على‌بن‌الحسینعلیهالسلام است. این بزرگوار و پدر او و احتمالاً پدرِ پدر او، به‌خاطر ظلم و جور سلاطین بنى‌عباس، علیه آنها قیام و حرکت کردند و در این نقطه از کشور عزیز ما، مردم معتقد به ولایت، دورشان را گرفتند. ..این سلطان سید احمد، به جرم طرفدارى از حق، به جرم مبارزه با ظلم و طغیان و فساد، به شهادت رسید و در اینجا مدفون شد. کسانى که این امام‌زاده‌هاى بزرگوار و این جگرگوشگانِ زهراى اطهر را این‌گونه در سراسر سرزمین بزرگ ما پراکنده کردند، خیال مى‌کردند با این کار، ریشه اهل بیت و محبت آنها را از خاک در مى‌آورند و نسل اینها را بر باد خواهند داد؛ اما امروز شما نگاه کنید، هر کدام از این گوهرهاى تابناک در هر گوشه‌اى دفن شده‌اند، مزارشان قبله‌گاه دل‌هاست؛ مردم با جاذبه عشق و محبت به سراغ اینها مى‌آیند و با اینها درد دل و راز و نیاز مى‌کنند؛ نام اینها بلند و شوکتشان خدایى است.»۱۳۷۹/۸/۲۷

امام‌زاده سید احمد هزاوه

رابطه قلبی و معرفتی بین این امام‌زادگان و مردم، باعث شد این بزرگواران و فرزندانشان در این منطقه بمانند؛ ماندنی که باعث رشد و هدایت هرچه بیشتر مردم این منطقه نیز شد.

سلسله جلیل‌القدر فرزندان این دو بزرگوار در کشورمان، منشأ خیرات و برکات کثیری بوده است:

«اگر مردم این مناطق با آغوش باز، این فرزندان پیغمبر را پذیرایى نمى‌کردند، بچه‌هایشان اینجا نمى‌ماندند؛ خانواده‌هایشان بعد از شهادت پدرها مى‌گذاشتند مى‌رفتند؛ اما اینجا ماندند. سلسله سادات حسینى، تا جناب سید قطب‌الدین، سلسله مستمرّى است که همه، بزرگان این منطقه‌اند. بعد از سید قطب‌الدین دو رشته مى‌شوند. یک رشته، رشته سید ظهیرالدین و سید فخرالدین معروف به میرفخراست که سلسله ماست؛ یک شعبه هم خانواده قائم‌مقام فراهانى هستند ـ که آنها هم بزرگانى بودند ـ تا مى‌رسند به میرزا عیسى و بعد میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانى که آنها هم جزو همین سلسله سادات حسینى‌اند. آنها بیشتر، مردمِ علم و دیانت بودند، اینها بیشتر مرد سیاست بودند.

سید فخرالدین شخصیت بزرگ و مورد ارادت مردم بوده است. نوه سید فخرالدین، مرحوم سید محمدتقى است که پسر سید محمدتقى، جوانى است به نام سید محمد که از تفرش بلند مى‌شود و به طرف آذربایجان مى‌رود و به خامنه که مى‌رسد، مردم خامنه این سید زیبا و رشید و آقازاده را به‌زور نگه مى‌دارند؛ آنجا این سلسله مى‌شوند خامنه‌اى. خامنه هم شبیه همین تفرش است؛ جایى است تقریباً با همین آب‌و‌هوا و با همین درخت‌هاى بادام و گردو و همین چیزهایى که ما الان در بین راه دیدیم. شهر خامنه، آن سید تفرشى را نگه مى‌دارد و پدر من ـ که نوه آن سید محمد است ـ از تبریز به مشهد مى‌روند و ما حالا از مشهد به تفرش برگشتیم!» ۱۳۷۹/۸/۲۷

ایوان ورودی امام‌زاده سید محمد تفرش

روستای کوهستانی هزاوه در بیست کیلومتری غرب شهر اراک واقع شده و روستایی سرسبز و زیباست. شهر تفرش نیز در نود کیلومتری شهر اراک و هفتاد کیلومتری شهر ساوه واقع شده است. و دسترسی به این دو امام‌زاده برای استان‌های نزدیک به استان مرکزی، سهل و ممکن است. این مناطق در فصل بهار و تابستان، طبیعتی دلپذیر و لذت‌بخش دارند. منطقه تفرش، پر از درخت‌های گردو و بادام؛ و منطقه هزاوه، پر از درخت‌های انگور است و هنگام برداشت محصول، این منطقه از شور و صفای خاصی برخوردار است.

به دور ضریح مطهر سلطان سید احمد شعری حک شده که بسیار دلنشین است. شعری با این مطلع:

این بارگه کزو نور به عالم منوّر است     این آستان ناجی دین پیمبر است

شاعر این شعر، سیدی بوده از سلسله فرزندان سلطان سید احمد؛ که خادم این حرم مطهر نیز بوده است. یک شب، در رؤیایی صادقه، بیت شعری به او الهام می‌شود، که وقتی بیدار می‌شود، قصیده‌ای با مطلع همان بیت می‌سراید. سفارش می‌کنیم اگر مشرف شدید، قرائت این شعر را از دست ندهید.[۱]

زیارت این دو امام‌زاده بزرگوار، از آنجا که اجداد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هستند، برای ما که دوست‌دار ایشان هستیم، لطف ویژه‌ای دارد. ایشان خطاب به مردم منطقه، درباره زیارت این امام‌زاده‌ها می‌فرمایند:

«بنده افتخار مى‌کنم که از اولاد این بزرگوارم. ..شما این توفیق را بیش از ما دارید که خدمت این بزرگوار، همچنین حضرت سید محمد عابد[۲] که در میقان هستند ـ امروز پیش از ظهر ایشان را هم زیارت کردیم ـ و همچنین حضرت سلطان سید محمد در تفرش و دیگر این امام‌زادگان و بزرگ‌زادگانِ این منطقه مى‌رسید. هروقت به زیارت مرقد این عزیزان شرفیاب شدید، سلام ما را هم به آنها برسانید.»۱۳۷۹/۸/۲۷

پیشنهادِ خوب صهبا را از نظر نیندازید و لذت معنوی و تفریحی این مناطق را از دست ندهند. و اگر توفیق زیارت پیدا کردید، فراموشتان نشود که سلام حضرت آقا ‌‌را هم برسانید و ‌‌نایب‌الزیاره ایشان هم باشید.

 

حرم مطهر امام‌زاده سید احمد هزاوه

ضریح منور امام‌زاده سید احمد هزاوه

 

* * *

 

[۱]. متن کامل شعر در کتاب «سلطان علم، تاریخ و کرامات سلطان سید احمد» اثر کمال‌الدین همایون فراهانی و سید احمد هاشمی هزاوه‌ای، آمده است.

 

[۲]. فرزند بلافصل امام موسى کاظم علیه‌السلام که ایشان نیز به شهادت رسیده‌اند. حرم مطهر امام‌زاده محمد عابد در «مشهد میقان» در دوازده کیلومتری شمال شهر اراک است.