کتاب عهد مشترک

Ensan

 

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و اصلی‌ترین نیازهای مردم، دانستن تکلیف­ خود در زندگی عادی، نسبت به انقلاب و نظام و رهبر است؛ دل‌دادگان به ولایت مقام معظم رهبری، دوست دارند بدانند که معظم‌له، چه خواسته‌ها و توقعاتی از تک‌تک افراد جامعه، در هر لباس و جایگاهی دارند. آرزوی هر رهروِ راه ولایت، این است که یک دور همۀ بیانات مهم و کلیدی رهبرش را خوانده، و کنار دستش داشته باشد. تا با مراجعۀ به آن، هم جهت حرکت خود را با قطب‌نمای منویات ایشان تنظیم کند، و هم بتواند دوستان و آشنایان و اطرافیان خود را در این راه همراه کند.

«عهد مشترک» نام کتابی است که در آن سعی شده، مبانی انقلاب اسلامی و تکالیف و تعهدات مردم نسبت به انقلاب و نظام از مجموعه بیانات و پیام‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گردآوری شود. همان‌گونه که امروز نامه‌های نورانی امیرالمؤمنین که در قالب «عهد» روانه مردم بلاد می‌کردند، نسل‌به‌نسل منتقل شده و به ما رسیده، ان‌اشاءالله «عهد مشترکِ» بین مردم و مقام معظم رهبری نیز، دست‌به‌دست بین متعهدان به انقلاب بگردد، و به اثری ماندگار، برای نسل‌های آینده تبدیل شود، تا آن را مبنایی بر تکالیف زندگیِ اجتماعی خود قرار دهند.

برای تولید کتاب عهد مشترک، از بین بیش از سه‌هزار سخنرانیِ دوران رهبری معظم‌له، بخش‌هایی که خطوط اصلی معارف انقلاب و توقعات نظام اسلامی از مردم را مشخص می‌کند، جدا شده است.

پیام مقام معظم رهبری به عموم مردم در اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی، که دارای ویژگی‌های خاص و جامع‌الابعادی است، به‌عنوان محور این کتاب انتخاب شده است. معظم‌له در این پیام، اساسی‌ترین معارف انقلاب را تبیین کرده‌اند و با توجه به بیعت عظیمِ یک سالِ قبل از پیام، بار سنگین انتظارات و توقعات انقلاب را با مردم در میان گذاشته‌اند. استفاده از آیات قرآن در این پیام، آن را به پیامی قرآنی مبدل کرده است.

برای تولید و ساخت کتاب، این پیام، به مثابه نخ تسبیح قرار داده شده و دیگر بیانات معظم‌له، همچون دانه‌های تسبیح، در این نخ تنظیم شده‌اند. بدین نحو که در هر فراز از پیام، سعی شده است اصلی‌ترین و جامع‌ترین بیانات مرتبط با آن فراز، انتخاب و با حفظ سیر بحث، در لابه‌لای پیام آورده شود.

به‌علت قرآنی‌بودن پیام محوری کتاب، در تنظیم کل کار، بیاناتی از معظم‌له آورده شده که بار قرآنی بیشتری داشته و آیات مهم اجتماعی و سیاسی قرآن در آنها استفاده شده است. توضیحات تفصیلی‌ای که برای ترجمه آیات در پاروقی‌ها داده شده و فهرست ۱۸۰ آیه‌ایِ انتهای کار، نشانی از آن است که کتاب با تکیه بر منظومه قرآنی حاکم بر فکر و عمل معظم‌له تنظیم شده است.

فصل اول کتاب، دربارۀ مبانی و ارکان تشکیل‌دهنده انقلاب و فصل دوم، دربارۀ معارف، مقاصد و اجزای پیش‌برنده انقلاب است. «عهـد مشترک» عنوان کتابی است که رسالتی تاریخی برعهده دارد؛ رسالت ابلاغ اصلی‌ترین معارف و مبانی انقلاب، از زبان مقام معظم رهبری به مردم، به هرکس که می‌خواهد داشته‌ها و بایسته‌های انقلاب را بداند، به هرکس که می‌خواهد با شناخت اجزای سازنده انقلاب، عمل خود را طبق اجزای پیش‌برنده انقلاب تنظیم کند و متعهد به عهدها و تکالیف ولایی نظام باشد.

 

خردادماه ۱۳۹۴

در آستانۀ بیست‌وهفتمین سال ولایت خلف صالح امام خمینی

حضرت آیت‌الله العظمی سید علی خامنه‌ای

 

 

پوستر عهد مشترک صهبا

تهیه کتاب