پدری عالِم، باتقوا، متعهد و زاهد (به‌مناسبت سالروز درگذشت آیت‌الله سیدجواد خامنه‌ای)

 

آیت-الله-سید-جواد-خامنه-ای

 

 چهاردهم تیرماه ۱۳۶۵، خبری مهم در کشور می‌پیچد: حضرت آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای دعوت حق را لبیک گفتند.

آیت-الله-سید-جواد-خامنه-ای

آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای را خیلی‌ها می‌شناسند؛ عالِمی مجتهد، وارسته و مجاهد که خدمات بزرگی را به اسلام کرده و البته پدر آقا سید علی خامنه‌ای است؛

لذاست که مشهدی‌ها ارادت خاصی به این مرد بزرگ دارند.

آیت-الله-سید-جوا-خامنه-ای

(برای مشاهده عکس در اندازۀ اصلی روی آن کلیک کنید)

اولین ساعات بامداد روز پانزدهم تیر ۱۳۶۵، هزاران نفر از مردم سوگوار، جلوی مسجد امام حسن مجتبی جمع می‌شوند؛ همان مسجدی که سال ۵۳ جمعیت کثیری از جوانان و مردم در آن جمع می‌شدند و پای درس آقا سید علی خامنه‌ای با عنوان «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» می‌نشستند.

 حالا مردم جمع شده‌اند تا از همان مسجد، پیکر پاک آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای پدر سید علی آقا را به سمت حرم تشییع کنند.

 آقای خامنه‌ای، رئیس جمهور محبوب، در میان مردم هستند و مردم با شعارهای مختلفشان ابراز همدردی می‌کنند:

رئیس‌جمهور ما تسلیت تسلیت

 عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز / رئیس‌جمهور ما صاحب‌عزاست امروز

 عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز / مهدی صاحب‌زمان صاحب‌عزاست امروز

 اکثر مقامات کشوری و لشکری و حوزوی هم حضور دارند.

 نماز میت را آیت‌الله شیرازی امام جمعۀ مشهد، همراه با جمعیت انبوه مردم، در حرم امام رضا می‌خوانند و پیک پاک آن مرحوم جنب دارالفیض به ‌خاک می‌سپارند.

آیت-الله-سید-جواد-خامنه-ای-پدر-آیت-الله-سید-علی-خامنه-ای

(برای مشاهدۀ عکس در اندازۀ اصلی روی آن کلیک کنید)

آیت-الله-سید-جواد-خامنه-ای-پدر-آیت-الله-سید-علی-خامنه-ای

(برای مشاهدۀ عکس در اندازۀ اصلی روی آن کلیک کنید)

سیل پیام‌های تسلیت از مقامات مختلف کشوری و لشکری و علما سرازیر می‌شود و در رأس همه پیام امام امت:

03

پیام تسلیت حضرت امام خمینی:

بسمه تعالی

جناب حجت‌الاسلام آقای حاج سید علی خامنه‌ای رئیس جمهور محترم دامت افاضاته

رحلت والد معظم جنابعالی که عمری با علم و تعهد و تقوی به‌سر می‌بردند، موجب تأسف گردید. این مصیبت را به جنابعالی و اخوان محترم و خاندان جلیل تسلیت گفته، سلامت و موفقیت آن جناب را از خدای تعالی مسئلت دارم.

والسلام علیکم و رحمه‌الله

بیست و هشتم شوال المکرم سال ۱۴۰۶ هجری قمری

روح‌الله الموسوی الخمینی

آیت-الله-سید-جواد-خامنه-ای-پدر-آیت-الله-سید-علی-خامنه-ای

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، طی تلگرافی به محضر امام، از پیام تسلیت ایشان قدردانی می‌کنند:

بسمه تعالی

محضر مبارک رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی مدظله‌العالی

پیام تسلیت آن حضرت به‌مناسبت درگذشت پدرم قدس‌سره، نشان عنایت وافر به تکریم علم و تقوا و اخلاص و ورع و موجب سربلندی و تسلای اینجانب و دیگر بازماندگان آن عالم پرهیزکار و زاهد و مخلص گردید.

سپاس خود و همۀ بازماندگان را تقدیم می‌دارم و از خداوند دوام سایۀ بلند آن امام بزرگوار را مسئلت می‌کنم.

سید علی خامنه‌ای

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران

6

هفدهم تیرماه، مجلس ختمی از سوی حضرت امام در مدرسۀ عالی شهید مطهری برگزار می‌شود. اعلامیۀ دفتر امام به شرح زیر است:

بسمه تعالی

به‌مناسبت رحلت تأسف‌بار مرحوم حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین آقای حاج سید جواد خامنه‌ای قدس‌سره، والد ارجمند حضرت حجت‌الاسلام آقای حاج سید علی خامنه‌ای ریاست محترم جمهور دامت‌افاضاته که عمری را با فضیلت و علم و تقوی در کنار مرقد مطهر حضرت ثامن‌الأئمه صلوه‌الله علیه به‌سر بردند، عصر روز سه‌شنبه، سی شوال المکرم برابر با ۶۵/۴/۱۷ مجلس ختمی از طرف حضرت امام خمینی مدظله‌العالی از ساعت ۴ الی ۶ بعدازظهر در مدرسۀ عالی شهید مطهری برگزار می‌شود.

ان‌شاءالله تعالی

دفتر امام خمینی

پیروی این اعلامیه، آقای خامنه‌ای که صاحب‌عزا هستند هم اعلامیه‌ای را منتشر می‌کنند:

بسم الله الرحمن الرحیم

پدر، استاد، و مربی دلسوز و محبوبم، حضرت آیت‌الله آقای حاج سید جواد خامنه‌ای، پس از عمری مشحون از صفا، تقوا و معنویت، دامن از زندگی زاهدانه برچید و دنیایی را که هرگز مجذوب زیور و زیبایی آن، نشده و مقهور شکوه و طنطنه‌اش نگشته بود، ترک گفت و دعوت الهی را اجابت کرد.

بدین مناسبت از سوی حضرت امام خمینی، امام عزیز امت و پدر تسلی‌بخش همۀ ملت، مجلس ترحیمی در مدرسۀ عالی شهید مطهری از ساعت ۴ تا ۶ بعدازظهر سه شنبه ۶۵/۴/۱۷ منعقد است.

سید علی خامنه‌ای

رئیس‌جمهوری ایران

 مراسم ختم، با حضور جمعیت زیادی از مردم و بزرگان کشور و با سخنرانی آیت‌الله فلسفی برگزار می‌شود.

 آیت-الله-سید-جواد-خامنه-ای-پدر-آیت-الله-سید-علی-خامنه-ای

دهم مرداد، اولین نمازجمعۀ آیت‌الله خامنه‌ای بعد از درگذشت پدرشان است و ایشان در نمازجمعه از ابراز همدردی ملت تشکر می‌کنند.


 دریافت فیلم            ۲:۵۰ دقیقه          ۴٫۶ مگابایت      

 

آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای کیست؟

روزنامه جمهوری اسلامی بیوگرافی نسبتاً جامعی از حاج سید جواد خامنه‌ای منتشر می‌کند:

 آقای حاج سید جواد خامنه‌ای، عالم زاهد و فقیه بزرگواری بود که عمر خود را با طهارت و تقوا گذرانید و در سراسر زندگی پربرکت و پرماجرای خود، قدمی از جادۀ معنویت و تقوا فرا نگذاشت.

ولادتش در نجف اشرف، در خانواده‌ای روحانی، در جمادی‌الآخر سال ۱۳۱۳ قمری اتفاق افتاد و در ۳ سالگی در بازگشت پدر بزرگوارش به تبریز، به این شهر منتقل شد و در نوجوانی، از نزدیک، شاهدِ ماجراهای تاریخی مشروطیت بود و در محلۀ خیابان تبریز، که یکی از کانون‌های اصلی مبارزه به‌شمار می‌آید، لحظه‌های تاریخ‌ساز آن رویداد بزرگ را، با جسم و جان خود درک کرد و بعدها نیز، که شوهر خواهرش شیخ محمد خیابانی بخش دیگری از این حادثه را رهبری می کرد، او در متن حوادث قرار گرفت، در جوانی سفری به عتبات، و سفر دیگری به مشهد کرد و در همین سفر بود که معنویت و صفای روحانی و حوزۀ علمیه مشهد، وی را چنان به‌خود مجذوب ساخت که تصمیم گرفت همیشه در آنجا اقامت کند.

وی پس از اقامتی کوتاه در تبریز، به مشهد مقدس مراجعت کرد و ۹ سال در آن شهر مانده و در حوزه‌های درسی معروف آن از جمله درس آیت‌الله آقازادۀ خراسانی و آیت‌الله حاج آقا حسین قمی، به مدارج عالی علمی رسید.

در سال ۱۳۴۵ قمری برای ادامۀ تحصیل به نجف رفت و در سال ۱۳۵۰ از در مدرسین و مراجع بزرگ آن روز، نجف مانند آیت‌الله‌العظمی میرزای نائینی و آیت‌الله‌العظمی آقا ابوالحسن اصفهانی بهره‌های فراوانی برد.

در این سال وی به مشهد بازگشت و در آن شهر رحل اقامت دائم افکند و به وظایف علمی و دینی اشتغال یافت و تا آخر عمر بابرکت خود، در این شهر ماند.

ایشان در عین برخورداری از مقامات عالی علمی و محبوبیت عمیق مردمی، عالمی پارسا و متواضع و زاهد، و دور از هرگونه پیرایه و تجمل بود؛ و تا آخر عمر، در خانه‌ای محقر و با وضعی ساده می‌گذرانید و سرمایۀ قناعت و زهد را از دست نمی‌داد. عشق به‌ کار علمی و ارتباط با تعلیم و تربیت، خصلت برجستۀ دیگری بود که تا آخرین سال‌ها با ایشان همراه بود. در روزهای سیاه اختناق ستمشاهی، رنج و مرارت مستمر و فشار روزافزون و همه‌جانبۀ آن دستگاه جبار را بر خانواده و فرزندان خود، با بزرگواری و متانت تحمل می‌کرد، او در همۀ عمر یک لحظه روی خوش به دشمنان اسلام نشان نداد و عمر طولانی خود را با، طهارت وصفا و قناعت و تقوا و عبادت گذرانید و در سن ۹۳ سالگی، به لقاءالله پیوست.

آیت-الله-سید-جواد-خامنه-ای-پدر-آیت-الله-سید-علی-خامنه-ای

(برای مشاهدۀ عکس در اندازۀ اصلی روی آن کلیک کنید)

khuei-khamenei