یک روحانی ارمنی در کنار یک سید روحانیِ مسلمان

مسیح در شب قدر

 

صحنه زیبایی بود: یک روحانی ارمنی در کنار یک سید روحانیِ مسلمان. یکی اسقف ارامنه تهران بود و دیگری رئیس‌جمهوری اسلامی ایران. جناب آقای «آرداک مانوکیان» و آیت‌الله خامنه‌ای، صمیمی نشسته بودند و صحبت می‌کردند. اسقف برگ چکی از کمک‌های ارامنه به جبهه را آورده بود؛ نمادی از دغدغه این گروه از مردم نسبت به جنگ. رئیس‌جمهور دست اسقف را به گرمی می‌فشارند.

ـ من امروز در کنار یک رهبر دینی مسیحی نشسته‌ام و هیچ‌گونه اختلافی وجود ندارد. من یک مسلمان هستم و شما یک روحانی مسیحی هستید و در یک راه و برای یک هدف گام برمی‌داریم.

..هرگز فراموش نمی‌کنم؛ زمانی که در اهواز، در سنگرها، با سربازان گفتگو داشتم و از وضع آنها جویا می‌شدم، یکی از سربازان رو به من کرد و گفت که من ارمنی هستم. و من فوق‌العاده احساس شادی کردم که این ارمنی، در کنار مسلمانان می‌جنگد. چنان برادرانه و صمیمانه در کنار هم می‌جنگیدند که او هیچ احساس نمی‌کرد که در میان این‌همه مسلمان قرار دارد. و دیگران هم در این فکر نبودند که همرزم آنها یک ارمنی است. و هر دو نیز برای یک هدف می‌جنگند.

در همان روزهای سخت سال شصت، حرکت ارزشمندی اتفاق افتاد، ازطرفِ جمعی که عقایدشان با سایرین فرق می‌کرد، اما حاضر نبودند نسبت به ظلم و تجاوز به وطنشان ساکت و تماشاچی بمانند. در ایام سال نو میلادی ۱۹۸۲ مسیحیان تصمیم گرفتند به‌خاطر جنایات فراوان صدام و به ‌احترام هزاران خانواده شهیدداده و جنگ‌زده، جشن سال نو را برگزار نکنند. آیت‌الله خامنه‌ای اولین نفر بودند که این حرکت مسیحیان ایران را دیدند و در پیام آغاز سال میلادی، آن را تکریم کردند.

بسم ‌الله ‌الرحمن‌ الرحیم

آغاز سال نو میلادى را که یادآور ولادت برکت‌خیز حضرت مسیح‌بن‌مریم پیامبر بزرگ خداوند است، به هم‌وطنان مسیحى و همه پیروان راستین آن حضرت در سراسر جهان تبریک مى‌گویم؛ و با استمداد از آن روح و کلمه خدا، رستگارى و شادکامى را براى آنان و همه انسان‌هاى نیک‌اندیش و حق‌طلب، آرزو مى‌کنم.

سال نو میلادى در زمانى آغاز مى‌شود که در سراسر جهان، میلیون‌ها انسان تشنه عدالت و صفا و صلح و محبت، در اندوهِ فقدان این‌همه، و در آرزوى تحقق وعده‌هایى که حضرت مسیح و همه پیام‌آوران حق و عدل به انسان داده‌اند، نگاه حسرت‌بار خود را به آینده افکنده‌اند و تشکیل نظام الهى در محیط زندگى را انتظار مى‌برند. و در میهن عزیز ما ایران که نشانه وعده‌هاى الهى را پیش از همه دریافت کرده است، عراق به تحریک سلطه‌گران غاصب جهانى، آتش جنگ تحمیلى را در مرزهاى این میهن اسلامى برافروخته است. و بسیارى از هم‌میهنان، از جمله مسیحیان در سال گذشته، بهترین عزیزان خود را به‌خاطر حفظ دستاوردهاى انقلاب شکوهمند اسلامى، هدیه کردند. درآمیختن این خون‌هاى جوشان در مرزهاى حماسه‌خیز میهن عزیز، پیوند چندین صد ساله مسلمانان و مسیحیان ایران را مستحکم‌تر و خلل‌ناپذیرتر ساخته است.

اکنون جمعى از هم‌وطنان متعهد مسیحى، از برگزارى مراسم جشن سال جدید میلادى چشم پوشیده‌اند تا با احترام به خانواده‌هایى که عزیزانى را در جنگ از دست داده‌اند، پیوستگى و وحدت خود را با دیگر مردم وطن خویش نشان دهند. اینجانب به‌ نام ملت ایران، از این اقدام عطوفت‌آمیز سپاسگزارم. از درگاه خداى متعال مسألت مى‌نمایم که در سایه حکومت اسلامى و حاکمیت قرآن، سال جدید، سال موفقیت و شادکامى مسیحیان و همه مردم جهان باشد.

سیدعلى خامنه‌اى ـ رئیس‌جمهورى اسلامى ایران ـ ۱۳۶۰/۱۰/۱۱

 

بریده‌ای از فصل اشاره کتاب «میسح در شب قدر»

روایت حضور مقام معظم رهبری در منازل شهدای ارمنی و آشوری از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۹۳