طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

پرونده کتاب بازتاب کتاب تهیه کتاب

 

کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن حاصل برگزاری بیست‌و‌هشت جلسه متوالی در بیست‌و‌هشت روز ماه مبارک رمضان سال ۱۳۵۳، توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است. مسجد امام حسن مجتبی در مشهد مقدس، محفلی بود که علاقه‌مندان به معارف اسلامی، گرد هم می‌آمدند تا از بیان گرم و گیرا و شورآفرین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و نگاه نو و تازه ایشان به معارف اسلامی بهره‌مند شوند. کتاب حاضر حاصل پیاده‌سازی صوت آن جلسات است. در تنظیم کتاب، چه در سیر محتوایی جلسه، چه ترتیب جلسات تغییری داده نشده است.

موضوع کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن بررسی اصول مبنایی مطرح در اندیشه اسلامی، با رویکردی اجتماعی، منسجم و هماهنگ با محور قرار دادن قرآن کریم است. سخنران محترم با محور قراردادن دسته‌ای از آیات در هر جلسه بعدی از ابعاد اصول توحید، نبوت و ولایت را برای مخاطب توضیح داده است. نکته جالب اینکه، ایشان با طرح بحث ایمان در جلسات نخست، مخاطب را از بحث بر مفاهیم انتزاعی دور کرده و او را با آثار عملیِ پذیرش این اصول در زندگی فردی و اجتماعی آشنا می‌کنند.

برای مثال در مبحث توحید تآکید بر آثار پذیرش توحید و اعتقاد به جهان‌بینی توحیدی در قواره نظام اجتماعی است. در مبحث نبوت سخن از مفهوم برانگیختگی نبی و اقدامات او برای برانگیختن جامعه، شکل‌گیری و تعارض گروه‌هایی با پیامبر، شرح اهداف پیامبر و فرجام کار انبیاست. و در مبحث ولایت، ابتدا مفهوم ولایت، و سپس پیوندهای درونی جامعه اسلامی بین مؤمنین و بین ولیّ جامعه و مؤمنین و نوع رابطه جامعه اسلامی با دوستان و دشمنان خارجی تبیین شده است.

با این توضیحات مطالعه این کتاب را به سه گروه خصوصا توصیه می‌کنیم. نخست خوانندگانی که علاقه‌مند به دریافت برداشتی صحیح و جامع از مکتب اسلام به‌عنوان تنها نسخه رهایی‌بخش انسان‌ها و جوامع هستند. دوم آن عده که خواهان آشنایی با مبانی فکری انقلاب اسلامی می‌باشند. و از همه مهم‌تر آنهایی که مشتاق انس با قرآن و بهره‌گیری از معارفش هستند. چرا که یک‌سوی همت معظم‌له آموزش شیوه انس با قرآن و روش برداشت از آیات شفابخش آن بوده است.

معظم‌له با فاصله کمی بعد از پایان این جلسات، پلی‌کپی‌هایی را که در ابتدای جلسات برای استفاده حضار توزیع می‌کردند، تنظیم کرده و همراه مقدمه‌ای چاپ کرده‌اند. کتاب حاضر علاوه‌بر ذکر مقدمه مؤلف در ابتدای کتاب، تصویر همان پلی‌کپی‌ها را در انتهای هر جلسه آورده است.